Włosy proste czy kręcone?

Włosy proste czy kręcone? Blond czy ciemne? Krótkie czy długie? – to podstawowe pytania, na które odpowiadamy codziennie, zastanawiając się nad wyborem fryzury czy stylizacji. A czy zastanawialiście się kiedyś, po co nam w ogóle włosy na głowie? I dlaczego ich posiadanie jest dla nas tak ważnym elementem wizerunku?

Zagłębiając się w temat odpowiedź na to pytanie wcale nie wydaje się być taka oczywista. Biorąc pod uwagę proces ewolucji gatunku ludzkiego – istnieje hipoteza, że włosy na głowie są pozostałością po futrze okrywającym ciało człowieka pierwotnego. Czy w takim razie matka natura „przeoczyła” tak istotną kwestię i zostawiła człowiekowi mało funkcjonalną okrywę, która obecnie nie spełnia już swoich podstawowych zadań związanych z ochroną mózgu przed zimnem lub przegrzaniem? Mało to prawdopodobne, gdyż natura zwykła dążyć do równowagi. Naukowego wyjaśnienia w sposób jednoznaczny tych kwestii ciągle nie ma ale fakt, że włosy mają dla nas ogromne znaczenie jest niepodważalny.

Od zarania dziejów włosy są wyznacznikiem młodości, urody, powodzenia i sukcesu. W kulturze europejskiej długie włosy u mężczyzn utożsamiane były z siłą i witalnością. U kobiet – długie, zdrowe włosy symbolizowały piękno i czystość. Często ich właścicielki nigdy ich nie obcinały, wierząc w ich magiczną moc, której dopatrywano się prawdopodobnie dlatego, że obcięte włosy ciągle odrastały, czego nie można powiedzieć o innych częściach ludzkiego ciała. Stąd uważano je za siedlisko życia, siły, duszy, mocy magicznych i czarodziejskich, a u kobiet również za źródło magiczniej mocy zniewalającej mężczyzn. Nie mało znamy historii o tym, jak kochankowie próbują zdobyć kosmyk włosów ukochanej osoby a wraz z nim jej miłość. Inni obdarowują się puklami włosów wierząc, że w ten sposób zatrzymają na zawsze miłość bliskiej osoby. Jeszcze do dzisiaj wiele osób wierzy w to, że mając czyjeś włosy można zaszkodzić ich właścicielowi. Wynika to z dawnego przekonania o tajemnej łączności między człowiekiem a jego obciętymi włosami lub też w obecność w nich cząstki duszy. Dlatego historia (wcale nie ta najbardziej odległa) zna przykłady osób, które też skrzętnie zbierały i niszczyły swoje obcięte włosy, jak robił to przedstawiciel kubizmu w malarstwie – Pablo Picasso. Obok magicznych właściwości naszych włosów, jakie przypisywano im zwłaszcza w starożytności i średniowieczu – równie prężnie rozwijało się pragnienie podkreślania swojej przynależności kulturowej, co dzisiaj nazwalibyśmy po prostu byciem trendy. W starożytnym Egipcie fryzura obrazowała pozycję w społeczeństwie i status majątkowy.

Co ciekawe – Egipcjanie (zarówno kobiety jak i mężczyźni)  golili włosy na głowie, zastępując je specjalnie przygotowanymi perukami, zostawiając jedynie jeden kosmyk za uchem, zwany kosmkiem młodości. Peruki dawały znacznie więcej możliwości artystycznego układania włosów, co można zobaczyć oglądając papirusowe grafiki. Długie włosy od zawsze symbolizowały dostatek i wysoką pozycję społeczną, stąd ich posiadanie świadczyło o swojego rodzaju awansie społecznym. Ta tendencja społeczna przyświecała następnym epokom, w których nie brakowało charakterystycznych fryzur. Renesansowe włoskie loki czy barokowe upięcia z dodatkiem pereł to tylko przykłady. Już wtedy wspomagano się dodawaniem obciętych włosów, gdyż nie sposób było inaczej uzyskać takich efektowynch splotów, ważących nawet i kilkanaście kilogramów. Fryzury nawiązujące w swojej stylistyce do pierwowzorów historycznych  powracają. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – ponieważ są piękne i kunsztowne, a ich wyknoanie nie musi być już opatrzone takim nakładem pracy, jak miało to miejsce jeszcze choćby 50 lat temu. Bardzo prostym sposobem na przygotowanie takich stylizacji jest przedłużenie włosów metodą Smeggi Clip-on, która jest bardzo prosta i jednocześnie idealna, jeśli chcemy przedłużyć włosy do jednorazowej stylizacji. Jej zaletą jest między innymi  to, że jest metoda mało inwazyjna dla włosów, gdyż przedłużenie wykonuje się za pomocą aplikacji włosów na spinkach, które łatwo założyć i równie łatwo zdjąć. Efekty są naprawdę niebywałe! To idealne rozwiązanie, zwłaszcza na wielkie wyjścia. Zobaczcie sami, jakie to łatwe

SMEGGI Sp. z o.o. Sklep Firmowy
ul. Kościuszki 44/8
Katowice 40-048
tel. 32 229 84 13
tel. 502 66 33 44
czynne:
pon.- pt.: 7.30 - 15.30